TFF binasına silahlı saldırı: 2 şüpheli yakalandı

TFF binasına silahlı saldırı: 2 şüpheli yakalandı

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki merkez binasına yönetim kurulunun toplantısı sırasında silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, saldırıyı gerçekleştiren iki şüphelinin yakalandığı bildirildi.

Son dakika haberi! Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) İstanbul Riva'daki merkez binasına silahla ateş açıldı. Ölen ya da yaralananların olmadığı silahlı saldırının yönetim kurulu toplantısı sırasında gerçekleştiği öğrenildi.

TFF'nin Riva'daki merkez binasına dışarıdan silahla 11 el ateş edildi. Binanın arka kısmındaki dere tarafından gerçekleştirildiği öğrenilen saldırı sırasında yönetim kurulunun toplantı halinde olduğu ve toplantı odasının bulunduğu kata 5 merminin isabet ettiği kaydedildi.

Saldırıda yaralanan olmazken, ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Bakan Soylu, saldırının ardından TFF binasında basın toplantısı düzenledi.

BAKAN SOYLU: İKİ KİŞİ YAKALANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Riva'daki TFF merkez binasında yaptığı açıklamada, 11 el atış olduğunu değerlendirdiklerini vurgulayarak, 11 boş kovan bulunduğunu ve 5 merminin binaya isabet ettiğini söyledi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'a teşekkür eden Soylu, "Bu olayın zanlılarını hemen kısa bir süre içerisinde yakaladılar. Şu anda C.U ve O.G, emniyet güçlerimizin dikkatli çalışması sonucunda hemen alındı. İkisi de zil zurna sarhoş. Derenin hemen kenarında 250 metre karşıda bir ev ikamet adresleri. Olaydan hemen önce tesadüfi bir polis memurumuz burada bir selfie çekiyor. O görüntüler de elimizde. Bunlar herhalde hem alkol alıyorlar hem denize giriyorlar, o esnada da bu atış işini gerçekleştiriyorlar." diye konuştu.

Soylu, "Atılan kurşunların isabetlerini de gördüm. Hallerinden sarhoş oldukları belli olmasa çok profesyonel bir atış olarak değerlendirilebilir. Allah korusun hem Sayın Başkan'ın makam koltuğu üzerinde hem de yönetim kurulu toplantısında çok kritik bir hizada yine" değerlendirmesinde bulundu.

Olayın tüm yönleriyle soruşturulacağını belirten Soylu, "Tabii arkasında ne vardır, yoktur hepsine bakılacak. Acaba başka bir şey söz konusu mudur, değil midir? Bizim işimiz bu. Kafada bir tek soru kalmayıncaya kadar bu konudaki soruşturmayı derinleştireceğimizi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Bakan Soylu, durumu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da arz ettiklerini aktararak, "Kendileri, hem Sayın Başkan'a hem futbol camiasına 'geçmiş olsun' dileklerini ilettiler." dedi.

TFF

TFF BAŞKANI'NDAN FUTBOL CAMİASINA SAĞDUYU ÇAĞRISI

Saldırıda yönetim kurulunun toplantı odasıyla birlikte makam odası kurşunlanan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, futbol camiasına sağduyu çağrısı yaptı.

Büyükekşi, "Ben özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Ligler başlayalı 4 hafta oldu ama maalesef bir fanatizm, bir Twitter problemi daha şimdiden başladı. Ben buradan bütün futbol kulübü başkanlarımıza, teknik direktörlerimize, bütün seyircilerimi istirham ediyorum, ne olur her puan kaybında hakemleri ve federasyonu suçlamayın. Önce insan olduğumuzu hatırlayayım" diye konuştu.

Saldırı sonrası polis ekipleri geniş çaplı inceleme başlattı.
TFF: TÜRK ADALETİNE GÜVENİYORUZ

TFF'den saldırya ilişkin yapılan açıklamada, "Yönetim kurulu olarak, bu hain saldırının bizi Türk futbolunu bulunduğu çizgiden daha ileriye taşımak için çalışmaktan alıkoyamayacağını belirtmek isteriz" denildi.

TFF'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak toplantı halinde iken Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesislerimizdeki yönetim binamıza kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir. Saldırı sonucunda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmaması en büyük tesellimizdir. Güvenlik güçlerimiz başlattıkları operasyonla çok kısa sürede saldırının faillerini yakalamayı başarmıştır. Türk adaletinin de olayın sorumlularına hak ettikleri cezayı vereceğinden şüphemiz yoktur. Göreve geldiği ilk günden bu yana Türk futbolunun tüm paydaşlarıyla dostluk ve birliktelik içerisinde olması gerektiğini birçok kez dile getirmiş Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu olarak, bu hain saldırının bizi Türk futbolunu bulunduğu çizgiden daha ileriye taşımak için çalışmaktan alıkoyamayacağını belirtmek isteriz."

KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Kulüpler Birliği Vakfı saldırı hakkında, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki tesislerine gerçekleştirilen silahlı saldırıyı lanetliyor, TFF'ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Faillerinin bir an önce bulunup en ağır şekilde cezalandırılmasını temenni ediyoruz" şeklinde açıklama yaptı.
 
Üst Alt